poniedziałek, 12 grudnia 2011

Polimery a tworzywa sztuczne

Kiedyś w branżowej dyskusji padło ciekawe pytanie, choć w istocie dotyczące podstawowego zakresu wiedzy, o różnicę pojęciową związaną z używaniem słów tworzywa i polimery. Okazało się, że dyskutanci zaczęli prowadzić spór nad sprawą oczywistą.

Samo pojęcie „tworzywa sztuczne” obejmuje bowiem czyste polimery w postaciach handlowych, ale także materiały składające się z polimerów oraz ze środków pomocniczych i w pewnych przypadkach napełniaczy dodawanych w celu modyfikacji właściwości fizycznych, podwyższenia odporności na działanie określonych środowisk, czy ułatwienia przetwórstwa. Polimery syntetyczne są więc podstawowym budulcem tworzyw sztucznych.

Polimery są makrocząsteczkami zbudowanymi z wielkiej ilości jednakowych elementów budowy, zwanych jednostkami monomerycznymi lub merami.

Budowa merów jest zbliżona do budowy związków chemicznych stosowanych do syntezy polimerów – monomerów. Cząsteczki monomerów łącząc się podczas polimeryzacji ze sobą tworzą makrocząsteczkę łańcuchową o wymiarach poprzecznych 04 – 2 nm i długości 100 – 1000 nm.

Ze względu na budowę fizyczną łańcucha, tj. sposób połączenia merów polimery mogą być liniowe, rozgałęzione, usieciowane lub o strukturze drabinkowej czy też pierścieniowej.

Polimery zbudowane z merów tego samego rodzaju są homopolimerami zaś polimery zbudowane z merów różnego rodzaju zaliczane są do kopolimerów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz