środa, 1 lutego 2012

Podział polimerów ze względu na własności cieplno - przetwórcze


Ze względu na właściwości cieplno – przetwórcze polimery (tworzywa sztuczne) dzieli się na termoplastyczne i utwardzalne.

Tworzywa termoplastyczne, czyli termoplasty są zdolne do wielokrotnego przechodzenia pod wpływem ciepła ze stanu stałego w stan plastyczny lub ciekły oraz odwrotnie bez istotnych zmian właściwości. Dzielimy je na bezpostaciowe (amorficzne) i częściowo krystaliczne.

W skład termoplastów wchodzą m.in. polietylen, polipropylen, kopolimery etylen – propylen i etylen winyl, polichlorek winylu, polistyren, ter polimer ABS, poliamidy, PMMA, poliwęglany, poliacetale, poliestry termoplastyczne.

Z kolei polimery utwardzalne (duroplasty) dzieli się na tworzywa termoutwardzalne i chemoutwardzalne. Mogą być przetwarzane tylko jednokrotnie ze względu na strukturę przestrzennie usieciowaną.

Tworzywo termoutwardzalne pod wpływem ciepła lub czynników fizycznych przekształca się nieodwracalnie w materiał usieciowany i nietopliwy. Do polimerów termoutwardzalnych należą fenoplasty i aminoplasty.

Tworzywa chemoutwardzalne pod wpływem środków chemicznych, tzn. utwardzaczy przekształcają się w materiał usieciowany i nietopliwy. Proces ten dokonuje się w temperaturze pokojowej lub podwyższonej. Do polimerów chemoutwardzalnych należą żywice poliestrowe i epoksydowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz