czwartek, 26 stycznia 2012

Tworzywa sztuczne w architekturze


Prawie sto lat temu holenderski artysta i architekt Theo van Doesberg ogłosił, że architektura jest plastyczna. Uważał on bowiem, że architektura to dziedzina, w której wszystko sprowadza się do kształtowania i modelowana i wierzył, że zadanie nowoczesnego architekta polega na plastycznym kształtowaniu każdego aspektu budowli, przede wszystkim zaś jej przeznaczenia, masy, powierzchni, czasu, przestrzeni, światła, koloru i co najważniejsze materiału. 

Wdrożenie tych słów w czyn nie było jednak łatwe, bo na początku 20 wieku tworzywa sztuczne, czyli najbardziej plastyczny materiał, nie były jeszcze praktycznie znane. Jednak dzisiaj hasło zapoczątkowane przez van Doesburga daje się już łatwo urzeczywistniać, bowiem architekci na potęgę wykorzystują tworzywa sztuczne sprawiając, że wizja architektury Holendra stała się powszechnością.

Tworzywa sztuczne inspirują architektów do tworzenia budowli o zaskakująco nowych kształtach i rozmiarach. I to zarówno w wymiarze monumentalnym, jak i bardzo pospolitym. Stosując tworzywa sztuczne można wyrażać nowe koncepcje i idee, które nie były możliwe do przekazania przy pomocy tradycyjnych materiałów. Obecnie tworzywa można spotkać wszędzie i w każdego rodzaju budowlach: od drapaczy chmur i domów mieszkalnych aż po mosty, drogi i zabudowę przestrzeni publicznej.

Dzięki tworzywom budynki stają się bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Tworzywa, jako lżejsze od tradycyjnych materiałów, wymagają znacznie mniejszych nakładów energii przy transporcie i wykorzystaniu na placu budowy. Ponadto pozwalają architektom na wiele różnych sposobów, choćby poprzez izolację, na zminimalizowanie zużycia energii w budynkach.

Ze względu na swoją znaczną trwałość np. rury z tworzyw sztucznych zapewniają w sposób bezpieczny i chroniony dostarczanie wody, elektryczności i gazu do budynków, stanowiąc przy tym solidne wzmocnienie betonowych konstrukcji. Ponadto budynki o fasadach, wnętrzach i konstrukcjach z tworzyw sztucznych dłużej zachowują atrakcyjny wygląd, ponieważ tworzywa są mniej podatne na niekorzystne wpływy warunków zewnętrznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz