czwartek, 2 lutego 2012

Tworzywa i zasoby naturalne


Istotą, za którą kryje się takie powodzenie tworzyw sztucznych są trzy flary: oszczędność energii, racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz ochrona konsumentów. W temacie tworzyw sztucznych i zasobów naturalnych można mówić o mnóstwie korzyści, ale główna zaleta odnosi się do zauważenia jednego podstawowego faktu.

Znaczna większość wydobywanej ropy naftowej w skali światowej jest wykorzystywana bezpośrednio jako źródło energii i w dodatku 87% światowych zasobów jest spalana jako paliwo w transporcie lub jako źródło do wytwarzania energii na potrzeby ogrzewania, zasilania elektrycznego, itp.

Jeśli chodzi o zużycie ropy naftowej i gazu ziemnego w Europie, to wśród branż je konsumujących dominuje transport z udziałem 42%, potem są ogrzewanie, elektryczność i energia – 42%, przemysł chemiczny - 5% i właśnie przemysł tworzyw sztucznych - 4%.

Tworzywa sztuczne wykorzystują nie tylko zatem jedynie 4% wydobywanej ropy naftowej, ale także zasoby zużyte do ich produkcji są w różnych formach odzyskiwane. Oznacza to, że tworzyw sztuczne - mówiąc obrazowo – pożyczają jedynie te zasoby, a ich wartość energetyczna jest zwracana już po zakończeniu cyklu życiowego, czyli eksploatacji wyrobów z tworzyw. Jest to możliwe dzięki odpowiednim zagospodarowaniu odpadów, np. przetworzenia ich na paliwo alternatywne czy spalanie z odzyskiem energii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz